Staff Directory

Staff Directory

Senior Leadership Team

Head
Mrs CY Gammon

Deputy Head
Mr NH Vyse

Assistant Heads
Mrs RJ Cox
Mrs PB Wild
Mrs RM Tattersall

Primary Phase
Mrs HL Southworth, Joint Leader
Mrs KL O’Donoghue, Joint Leader – currently on maternity leave
Mr SD Barrand, Joint Leader (maternity cover)

Head of Sixth Form
Mr MJ Park

 

Teaching Staff

JCA Mrs JC Ainsworth
CEA Miss CE Airey
SFA Mrs SF Afzal
EJA Miss EJ Armstrong
ANA Miss AN Ash [Deputy Head of Sixth Form]
AGB Mrs AG Bamber
SDB Mr SD Barrand [maternity cover ]
BRB Mr BR Bendell
AMB Miss AM Berry
TDB Mr TD Birtwistle [Head of Creative]
ACB Miss AC Bowker [Frobisher]
CDB Mr CD Braime [Howard]
ANB Mr A Buckingham
BMB Mr BM Burton
MEB Dr ME Butler [Head of Physical Education and Games]
SJB Mr SJ Butterworth [Raleigh]
CMB Miss CM Byrne
ELC Miss E Cockshott [Subject Leader Music]
KDC Mr KD Conefrey [Head of Year 9]
LJC Miss LJ Cookson
RSC Mr RS Cordwell
KIC Mr KD Cunningham
SLC Mrs SL Courtney
RJC Mrs RJ Cox [Assistant Head (Data)]
GSC Mrs GS Crane
CJC Mrs CJ Cross
VBD Mrs VB Dewhurst [Librarian]
AAD Miss AA Dwyer
ZAE Miss ZA Ebrahim
PEF Miss P Fox
GLF Mrs G Frost [Learning Support SENCO]
JHG Mr J Garrett
MDG Mr MD Goodall [Hawkins]
EJG Miss EJ Grindley
PTH Mr PT Hargreaves [Head of Year 7]
JRH Mr JR Hart [Head of Year 8, Senior Head of Year KS3]
MDH Mr MD Hindle [Head of Year 11, Senior Head of Year KS4]
IJJ Mr IJ Jardine
PNL Mr PN Langley
MJL Mr MJ Lockwood [Joint Head of Humanities]
SJM Miss SJ McCreadie [Head of Year 10, Girls’ Games & EPQ]
FAM Mrs F Makba
LMM Mrs LM Mallon [Head of English]
AEM Mrs AE Mariner
CAM Mr CA Marsden [Head of Maths & Computer Science]
SAM Mrs SA Martin
LKM Mrs LK Mitchell
DME Mr DM Moriarty Eames [Subject Leader Biology]
DMM Mrs DM Murray
JLN Miss JL Nurney
KLO Mrs KL O’Donoghue [Joint Leader Primary Phase]
MJP Mr MJ Park [Head of Sixth Form]
ARP Miss AR Pearson
EMP Miss E Pearson
DJP Mr DJ Peat
KLP Mrs KL Perkins
NJP Mrs NJ Pratt
KJP Miss KJ Presho [Deputy Leader Primary Phase]
JEP Miss JE Purvis [Subject Leader Geography]
SNR Mr SN Rafsha [Drake]
JDR Mr JD Ranson
ANR Miss AN Rashid
DNR Mr DN Roocroft [Timetabler]
AMR Mr AM Rose
MWR Mr MW Russell
HMS Mr HM Sanderson [Subject Leader Computer Science]
ZMS Dr ZM Saunders [Joint Head of Science]
AJS Miss AJ Sharples [Subject Leader PSHE]
JCS Mrs JC Simpson
SAS Mr SA Smith
HLS Mrs HL Southworth [Joint Leader Primary Phase]
RMT Mrs RM Tattersall [Head of Languages, Assistant Head (T&L)]
PRT Mr PR Taylor, [Careers]
BPV Mr BP Ventress [Gifted and Talented]
KMW Ms KM Walmsley [Joint Head of Humanities]
LIW Miss LI Watson [Subject Leader Design Technology]
JWR Mr J Weber Raposo
PBW Mrs PB Wild [Joint Head of Science and Assistant Head (Data)]
RMW Miss RM Wildman [Subject Leader Classics and Latin]
HRW Miss HR Wilkinson [Grenville]
GTW Mr GT Windle
KLW Miss KL Woodward [Subject Leader Psychology & Sociology)

 

Peripatetic Music Staff

Brass Miss E Boardman
Drums Mr E Chapman
Guitar Mr P Topping
Guitar Mrs F Turnbull
Piano Ms P Ferrarin
Saxophone Mr P Higginson
Strings Mr S Patefield
Vocal Miss AI Swanson
Woodwind Mrs R Watton

 

Teaching Assistants

Mrs A Adam
Mr R Aslam
Mrs S Daji
Miss M Denton
Mrs N Dutton
Mrs C Fleming
Mrs A Isap
Miss F Iqbal
Miss K Kellett
Miss J King
Mrs S Mitha
Mrs S Musa
Mrs M Patel
Mrs A Qarini
Mrs L Taylor
Mrs E Walker
Mrs S Zahid

 

Child Safeguarding and Protection Officers

Senior Designated Person: Mr NH Vyse
Designated Person: Mrs RJ Cox

 

Director of Business and Finance

Mr P Atkinson

 

Director of Marketing and Admissions

Mrs P Mercer

 

Support Staff

Mr J Atkinson Caretaker
Mrs BA Burke Finance Manager
Mrs M D’John Deputy Head’s PA & HR Administrator
Mr M Farrer Design Technology Technician
Mr AK Finney Network Manager
Mr J Gibson Senior Science Technician
Mrs M Gibson Marketing & Admissions Assistant
Mrs A Hallam Finance Officer
Mrs V Hartley Attendance Officer
Mr J Haslam Caretaker
Mr L Haworth Science Technician
Mr L Hilton IT Technician
Mrs S Jensen Science Technician
Mr R Marshall Groundsman
Mrs EA Mashiter Examinations Officer & Data Administrator
Mrs S Monk Payroll Supervisor & Nursery Financial Administrator
Miss LK Newton Head’s PA
Miss SJ Nolan Cover Supervisor
Mrs SJ Parker Cover Supervisor
Mr M Peet Maintenance
Mr M Redfern Premises Supervisor
Mrs Z Seedat Student Support Advisor
Miss JT Smith Reprographics & Stationery Manager
Mr D Sutton Catering & Cleaning Manager
Mrs VM Tighe Primary Phase Receptionist
Mr P Waddington Operations Manager
Mr I Yates Driver